Sportami walki nazywa się w sposób ogólny sportowe wersje technik walki, które w odróżnieniu od sztuk walki, są nieusportowionymi systemami samoobrony, niekiedy wręcz połączone z dążeniem do doskonalenia się pod względem nie tylko fizycznym, ale również osobowościowych i duchowym. Warto jednak wspomnieć, że niektóre sztuki walki zostały przystosowane do celów rywalizacji sportowej i są uznawane również za sporty walki. Zaliczyć możemy do nich chociażby judo czy savate.
Sporty walki – igrzyska olimpijskie
Nie ulega wątpliwości, ze obecność sportów walki w programie starożytnych igrzysk olimpijskich została potwierdzona. Zawodnicy ówcześnie rywalizowali ze sobą w boksie, zapasach oraz pankrationie. Ponadto wiele ze sportów walki znalazło się wśród dyscyplin nowożytnych letnich igrzysk olimpijskich. Zapasy oraz szermierka w programie igrzysk olimpijskich pojawiły się pierwszy raz w Atenach w roku 1896. Od roku 1904 o medale olimpijskie zmagania mogą toczyć także bokserzy, od 1964 roku zaś judocy. Warto również wiedzieć, że najmłodszym olimpijskim sportem walki jest taekwondo, które swój debiut miało w 2000 roku podczas igrzysk olimpijskich w Sydney, natomiast jako dyscyplina pokazowa – w Seulu w 1988 roku.
Wybrane sporty walki i ich klasyfikacja*
Sporty walki oparte na uderzeniach:
– boks
– boks birmański (lethwei)
– boks francuski (savate)
– boks tajski (muay thai)
– karate
– kick-boxing
– sanshou (sanda)
– taekwondo
Sporty walki oparte na chwytach:
– brazylijskie jiu-jitsu
– judo
– koluchstyl
– sambo
– sumo
– zapasy i pokrewne
– luta livre
– ssirum
– submission fighting
– wolnoamerykanka (catch wrestling)
Sporty walki oparte na chwytach i uderzeniach (wszechstylowe):
– sportowe ju-jitsu
– mieszane sztuki walki (MMA)
– pankration
– shoot boxing
Sporty walki oparte na walce z bronią:
– kendo
– szermierka
*Klasyfikacja zaczerpnięta została z Wikipedii.
Co warto trenować?
Poniżej przygotowaliśmy kilka sportów walki, które cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. Nie da się ukryć, że każdy kieruje się własnymi kryteriami wyboru – często jest potrzeba nauki samoobrony, inni szukają sposobu na stres, czy chcą wypracować dyscyplinę. Oto kilka propzycji z naszej strony.
Sport walki dla zestresowanych
Tajjski bok, czyli właściwie muay thai to sport narodowy Tajlandii. W Polsce popularyzowany jest od kilkunastu lat i chętnie ćwiczą go mężczyźni, kobiety oraz dzieci. Warto dla zainteresowanych wspomnieć, że elementami charakterystycznymi muay thai jest walka w zwarciu i zadawanie ciosów łokciami i kolanami, ale również pięściami i goleniami. Nie da się ukryć, że treningi boksu tajskiego są wyczerpujące, ale także bardzo satysfakcjonujące. Pierwsze nauki tajskiego boksu polegają na wzmocnieniu ciała, nadaniu mu odpowiedniej elastyczności i rozgrzaniu mięśni. Ciosy ćwiczy się wówczas zadając je w powietrzu lub z workiem treningowym, a po odpowiednim przygotowaniu można brać udział w sparingach. Warto także wspomnieć, że nie jest to sport wyjątkowo agresywny. Ponadto amatorzy często zakładają ochraniacze na różne części ciała, by siła uderzeń była mniej odczuwalna.
Sport walki do nauki samoobrony
I tutaj polecamy krav magę, która znacznie zwiększa sprawność fizyczną, która z pewnością zwiększa szanse na wybrnięcie z potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. Doskonałym rozwiązaniem będzie więc krav maga, która została stworzona właśnie jako sztuka samoobrony. Trening ma na celu, w stosunkowo krótkim czasie, nauczyć trenujących skutecznych chwytów i odruchów, dzięki którym możliwe jest zyskanie przewagi nad przeciwnikiem w momencie zagrożenia. Krav maga z powodzenia uczy wykorzystywać w walce proste przedmioty, takie chociażby jak parasol czy damska torebka.
Sport walki dla zdyscyplinowanych
Tutaj zdecydowanie polecamy brazylijskie jiu-jitsu. W BJJ walka z przeciwnikiem nie koncentruje się na zadawaniu ciosów, ale również nie jest ona bezbolesna. W tym sporcie walki chodzi więc o zadawanie przeciwnikowi kontrolowanego bólu, tak, by go skutecznie obezwładnić. Warto wspomnieć, że celem nie jest dotkliwe uszkodzenie ciała przeciwnika. Kontrolowany ból, o którym wspomnieliśmy, zadaje się na przykład poprzez dźwiganie lub duszenie. Walka często odbywa się też w parterze, co daje dużą efektywność chwytów unieruchamiających, które wykonuje się nogami. Trenując BJJ nauczymy się także samoobrony oraz tego, jak uchronić się przed ciosami ostrym narzędziem.
Sport walki dla opanowanych
Judo to sztuka walki wywodząca się z Japonii i jej głównym celem jest dążenie do samodoskonalenia i harmonii. Judo nie ma w sobie elementów brutalnych, a starcie z przeciwnikiem wygrywa się dzięki szybkości, zwinności, spostrzegawczości, sprytowi. Judo to przede wszystkim miękkie, gładkie oraz przemyślane ruchy, które oddają opanowanie zawodników. Należy pamiętać o tym, że judo wymaga systematyczności i ma ogromny potencjał wychowawczy.
Sport walki dla niepozornych
Aikido co prawda to sport walki młodszy i mniej popularny od judo czy karate, ale opanowanie tej dyscypliny daje naprawdę wiele możliwości. Przede wszystkim nastawia na walkę z wieloma przeciwnikami, zaś regułami, które nią rządzą, są spokój i umiejętność wykorzystania cech fizjonomicznych rywala przeciwko jemu samemu. Aikido stawia na samodoskonalenie. Ten sport walki uczy nas kontrolowania swoich emocji oraz myśli podczas walki, przewidywania ruchów rywala oraz wyczuwania jego słabych punktów. W aikido niezwykle ważny jest rozwój duchowy.