Cyklinowanie drewnianej podłogi to proces usuwania starych warstw wykończenia, który polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy zabezpieczającej drewno i również samego surowca naturalnego. Kluczowe jednak jest to, aby odpowiednio przeprowadzić ten zabieg i jednocześnie przygotować podłogę na nałożenie nowej warstwy zabezpieczającej. Najczęściej w tym celu wybieramy lakier lub olej. W dzisiejszym tekście, który przygotowaliśmy, omówimy, jak należy przygotować się do cyklinowania drewnianej podłogi. Zachęcamy do lektury.
Na co należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem cyklinowania?
Przed rozpoczęciem cyklinowania warto dokładnie ocenić stan podłogi, aby tym samym dowiedzieć się, jakiej intensywności wymaga ona na etapie szlifowania. W sytuacji, kiedy podłoga jest mocno zarysowana lub ma głębokie wgniecenia, konieczna może okazać się zastosowanie bardziej wymagających narzędzi szlifierskich. Naturalnie musimy również zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, aby ułatwić sobie pracę i unikać uszkodzenia innych elementów. W tym celu należy usunąć meble i dywany z pokoju, a także zadbać o zabezpieczenie innych elementów takie drzwi, okna itd. Naturalnie również powinniśmy z pomieszczenia wynieść wszystkie elementy dekoracyjne i zadbać o zdemontowanie listew przypodłogowych.
Cyklinowanie drewnianej podłogi jest praca, która generuje dość dużo kurzu i hałasu. Może to mieć negatywny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu szczególnie dla osób z astmę i alergię. Warto zatem zdecydować się na korzystanie z nowoczesnych maszyn. Z pewnością uda nam się znaleźć fachowców, którzy w swoich usługach dotyczących cyklinowania posadzki oferują użycie nowoczesnych maszyn bez pyłowych.
Zalety wynikające z cyklinowania drewnianej podłogi
Mimo tego, że cyklinowanie drewnianej posadzki jest procesem dość wymagającym i czasochłonnym, posiada szereg zalet. Należy tutaj wymienić fakt, że zabieg ten usuwa stare i uszkodzone warstwy wykończeniowe, tym samym przywracając drewnianą podłogę do jej pierwotnej formy. Ponadto prowadzone prace otwierają nam wiele możliwości w zakresie wykończenia. Bez względu na to, czy nasza posadzka była wcześniej lakierowana, czy także olejowana, po przeprowadzonym cyklinowaniu możemy wybrać interesującą nas warstwę wykończeniową. Tym samym cyklinowanie drewnianej posadzki pozwala na zmianę wyglądu pomieszczenia bez konieczności wymiany całej podłogi. Wszystko zatem zależy już od wspomnianego wykończenia. Naturalnie ta praca renowacyjna poprawia także jakość powierzchni podłogi, a tym samym uda nam się usunąć wszelkie niedoskonałości i nierówności, a także zadbać o uzupełnienie ewentualnych szczeliny, które powstały na etapie wielu lat eksploatowania posadzki. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że dzięki cyklinowaniu nasza drewniana podłoga stanie się trwalsza i odporna na uszkodzenia, co również wydłuży jej żywotność. Nowa warstwa wykończeniowa, bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, za darmo ochroną drewna przed zabrudzeniami i zarysowaniami. Tym samym proces codziennej pielęgnacji będzie znacznie ułatwione. Szczególnie warto jednak wspomnieć o tym, że po cyklinowaniu podłogi nabierze pięknego i naturalnego wyglądu. Tym samym pomieszczenie zyska świetny styl oraz urok.
Minusy wynikające z cyklinowania podłogi
Uogólniając, proces cyklinowanie niejednokrotnie generuje dużo kurzu, co może okazać się uciążliwe dla mieszkańców, jak i sąsiadów. Ponadto pamiętajmy, że nieumiejętnie prowadzone zabieg może doprowadzić do poważnych uszkodzeń drewna, co będzie skutkowało dodatkowymi kosztami i przedłużonym czasem odświeżenia posadzki. Warto również zauważyć, że w sytuacji, kiedy decydujemy się na cyklinowanie całego mieszkania, zmuszeni będziemy zaprowadzić się na kilka dni. Przyjmuje się, że cyklinowanie wraz z wykończeniem na powierzchni około 50 metrów kwadratowych będzie trwało około trzech lub czterech dni. Koniecznie musimy zatem zaplanować prace renowacyjne w ten sposób, aby były one dogodne dla wszystkich i jednocześnie odbywały się w odpowiednich warunkach – przy zachowaniu właściwej wilgotności powietrza oraz wskazanych do tego temperatur.
Podsumowania
Drewniana podłoga to piękny i niezwykle trwały element w każdym domu lub mieszkaniu. Jednak po pewnym czasie ulega ona zużyciu i konieczna jest jej renowacja. Cyklinowanie dawno wydaje się być tutaj najlepszą metodą, mimo tego, że wymaga swojego zaangażowania. Jednak, jeżeli zadanie to powierzono ekipie fachowców, prace będą prowadzone na najwyższym poziomie i jednocześnie sprawnie. Koniecznie musimy również pamiętać o tym, aby zadać odpowiednią warstwę zabezpieczającą nasza dawno, a później dbać o właściwą pielęgnację posadzki. Regularne czyszczenie, ochrona przed nadmiarem wody, wybór właściwych środków konserwujących to kluczowe elementy w pielęgnacji drewna po cyklinowaniu.